Czasem nie doceniamy, jak łatwo możemy pozbyć się z domu nieczystości -właściwie za dotknięciem przycisku. Jednak zdecydowanie zbyt często toaleta jest używana jako miejsce do pozbywania się z domu rzeczy, które powinniśmy wyrzucić w inny sposób.
Co możemy wrzucać do toalety?
Ścieki sanitarne i papier toaletowy suchy lub wilgotny, ale tylko ten, który przeznaczony jest do toalet i tylko w niewielkich ilościach (przeczytaj na opakowaniu. Tylko tyle. Ale i „aż tyle”, kiedy pomyślimy
Toaleta to nie śmietnik – czego nie należy tam wrzucać?
Pracownicy przedsiębiorstw kanalizacyjnych zauważają, że do toalet trafiają czasami przedziwne rzeczy: igły, opakowania a nawet gruz. Jednak nasze najczęstsze grzeszki to:
- Chusteczki nawilżane – nie są zrobione z papieru, nie rozpuszczają się więc pod wpływem wody i powodują ogromne zatory. Podobnie sprawa ma się z papierem kuchennym i chusteczkami higienicznymi czy gazetami – zrobione są w taki sposób, by nie rozpuszczały się w wodzie tak łatwo jak papier toaletowy.
- Tampony, podpaski, pieluchy, waciki czy patyczki do uszu – choćby najbardziej „bio” powinny trafić do kosza na śmieci. Koci żwirek, zupełnie jak pieluchy, pochłania wodę zwiększając objętość i prowadząc do zatorów kanalizacji.
- Jedzenie – najczęściej do toalety trafiają resztki zupy albo zużyty olej, a cząsteczki tłuszczu osadzają się na rurach i wraz z innymi zanieczyszczeniami tworzą zwartą masę, która zmniejsza przepływ w rurach kanalizacyjnych.
- Plastry, strzykawki czy igły – tego rodzaju śmieci nie tylko mogą zatkać kanalizację ale też stanowią niebezpieczeństwo dla jej pracowników, bo mogą się nimi ukłuć.
- Leki, farby, różnego rodzaju chemikalia – tego rodzaju odpady mogą nie tylko spowodować zatory w kanalizacji, ale też zanieczyścić wodę na wiele dziesiątek lat! Szczególnie ważny jest sposób utylizacji leków – należy je odnieść do specjalnego pojemnika np. w urzędzie gminy lub w niektórych aptekach czy przychodniach.