Mazaki, kredki, kolorowe kartki, pocztówki z wakacji, stare notesy, farby i naklejki – to wszystko można znaleźć w pokojach dzieci. W każdym domu jest szafka wypełniona po brzegi materiałami do pracy plastycznych, z którymi często nie wiemy co zrobić. Przede wszystkim przed kolejną wizytą w sklepie papierniczym warto się zastanowić czy aby na pewno potrzebujemy kolejnego bloku, notesu czy kredek. Pamiętajmy, że wyprodukowanie każdego przedmiotu zwiększa nasz ślad węglowy. Dlatego o przybory szkolne trzeba dbać, a na niektóre “przydasie” spojrzeć kreatynie i stworzyć z nich coś pięknego zamiast wyrzucać do kosza. Przypomina o tym Róża w EkoEksperymentarium i zaprasza najmłodszych domowników do posegregowania rzeczy znajdujących się w szafie.
Korzystaj mądrze
- Zakręcaj klej i zamykaj mazaki żeby nie wyschły i służyły dłużej.
- Zapisuj notatki po dwóch stronach kartki, żeby nie marnować papieru.
- Dokładnie zakręcaj farby i myj pędzle po każdym użyciu – zaschnięte nie posłużą zbyt długo.
- Kredki chowaj do opakowania i obchodź się z nimi delikatnie, bo złamany rysik źle się temperuje, a kredka wyląduje w koszu.
- Utrzymuj porządek, wtedy widzisz co masz w szafie i nie musisz kupować nowych rzeczy.
- Jakość ma duże znaczenie, dlatego idąc do sklepu stawiaj na porządne produkty, które będą ci służyć latami. Drewniana linijka, dobre nożyczki czy wytrzymałe kredki to dobra inwestycja.
- Robiąc niezbędne zakupy, zwracaj uwagę na wielkość opakowań. Lepiej kupić klej w dużym pojemniku, niż kilkanaście małych tubek.
Zero waste
- Kartki papieru, sznurek, naklejki i kredki – tylko tyle potrzeba, żeby stworzyć wyjątkowy notes. Wystarczy połączyć kartki za pomocą sznurka, ozdobić je naklejkami lub rysunkami i gotowe. Mini poradnik jak zrobić taki ekonotes znajdziecie też w EkoEksperymentarium.
- Pocztówki z wakacji, ścinki gazet, resztki kolorowych papierów, obrazki z kolorowanek i stary zeszyt mogą stać się bazą do stworzenia pięknego albumu wspomnień i inspiracji. Wytnij swoje ulubione wzory i stwórz kolaż, który stanie się pamiątką i zostanie z dziećmi na dłużej niż pojedyncze elementy porozrzucane w szufladzie.
- Resztki bibuły nie muszą trafić do kosza, można je wykorzystać do prac plastycznych 3D. Wystarczy ze skrawków krepiny uformować w dłoni małe kuleczki i wykleić z nich dowolny kształt na kartonie lub tekturze.
- Myśl kreatywnie – potrzebujesz zrobić do szkoły makietę miasta, skonstruować rakietę lub stworzyć model samochodu? Nie musisz kupować nowych kartonów! Spójrz do kosza na papier i zobacz jakie skarby się w nim kryją. Papierowe opakowanie po herbacie, pudełko po butach czy kawałki tektury idealnie sprawdzą się w roli materiałów “konstruktorskich”.
Wiecie już jak dbać o artykuły plastyczne i jak dawać im drugie życie. Możecie zaczerpnąć inspiracjI także w EkoEksperymentarium – pomóżcie Róży posprzątać szafę, a potem zobaczcie co kryje się w waszych komodach i spróbujcie zrobić z “przydasi” coś unikatowego. Taka zabawa rozwija dziecięcą kreatywność i jest świetnym sposobem na rodzinną zabawę.
Add a Comment
Musisz być zalogowany w , aby dodać komentarz